A Piski Csata Emlékpark Őrei csapat első helyen végzett az Örökségünk Őrei vetélkedő országos szakaszán!
A Csapat beszámolója:
Március 28-án lezajlott a verseny országos szakasza, ahol csapatunk hatalmas sikert aratott, hiszen megnyertük az első helyezés! Idén is rendesen odatette magát csapatunk és látszik, hogy a sok munka meghozta gyümölcsét. Harmadik éve vágtunk bele a versenybe, viszont idén sikerült végre bebizonyítani, hogy képesek vagyunk a legjobban teljesíteni és haza hozni a nyereményt.
Ezúttal is köszönjük nagyon szépen hatalmas támogatóinknak: az Oszinak, Csaba testvérnek, szüleinknek, a tanárainknak, az országon kívüli támogatóinknak: Dr. Görög István, Vizi László Tamás, Berlinger Gábor, Zólya Levente, Gubián Dániel és Móczár Gábor úraknak, illetve akiket a versenyre való felkészülés alatt ismertünk meg, és mindvégig segítettek, mellettünk álltak és bíztak bennünk. Három a magyar igazság!
Örökségünk lelkes őrei a díjazáson: Menyhárt Renáta, Pápai Henrietta Mária, Szvinicsán Edina, Mora Tamás, Orosz Péter és Sipos Dávid, valamint Szász-Barra Dániel Imre osztályfőnök, a csapat irányítója.
A MASZOL beszámolója:
A szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium díszterme adott otthont szombaton az Örökségünk őrei vetélkedő országos döntőjének.
Hat általános iskolai és hat középiskolai csapat jutott be az Örökségünk őrei – Fogadj örökbe egy műemléket vetélkedő országos döntőjébe, amelynek idén Szatmárnémeti adott otthont. Az RMDSZ által 2012-ben életre hívott vetélkedő lényege, hogy a diákok kiválasztanak egy-egy műemléket, és az a feladatuk, hogy felfedezzék, és másokkal is megismertessék azokat az értékeket, történeteket, különleges eseményeket, amelyek egyedivé teszik azt. A sztorit, a különlegességet keresik: azt, ami kiemeli az épületet a többiek sorából.
Könyvtárakban, archívumokban keresgélnek, régi újságokat böngésznek, bejárják az épületeket, és felfedezik azok rejtélyeit, bevonva a kutatómunkába szakembereket is.
Ez az Erdély-szerte működő mozgalom az utóbbi időszak legsikeresebb, ifjúságnak szóló örökségvédelmi kezdeményezése, hiszen immár 13 megyében eddig közel 4 ezer diák vett részt benne.
A szombaton tartott országos döntőbe a regionális döntők legsikeresebb csapatai jutottak be: két-két csapat a Kolozsváron rendezett partiumi regionális döntőből, a Déván rendezett szórvány-döntőből és a Székelyudvarhelyen tartott székelyföldi döntőből.
A középiskolás csapatok közül a Kolozsmonostor kutatói (Kolozsvári Református Kollégium, Kolozsvár), az Emlékvadászok/Zárda templom őrei (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti), az Eötvös örökösei (Eötvös József Szakközépiskola, Székelyudvarhely), a HATSZEG (Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Líceum, Gyimesfelsőlok), a 49’-es Obeliszk őrei (Téglás Gábor Elméleti Líceum, Déva) és A remény hősei (Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum, Gyulafehérvár) versengtek az országos első helyért.
A verseny órákon keresztül tartott. A közönség és a zsűri nehéz helyzetben levő tagjai hosszabb-rövidebb színi előadásokat tekintettek meg, amelyek témája a pártfogásba vett műemlék története volt.
A vetélkedő mindenki számára igen hasznos volt, hiszen olyan műemlékeket ismerhettek meg, amelyek felkerülhetnek a következő kirándulás úticéljai közé, úgy hogy már rengeteget tudunk róluk. Hozzájuk köthető csodáktól kezdődően, technikai adatokon át titkos, kedves történetekig. Olyan információkat, amelyeket talán a helyiek sem tudnak. Szatmáriként izgalmas információ volt e sorok írójának például, hogy egykor Szatmárnémetiben járt vadnyugati showjával Buffalo Bill is.
A középiskolás kategóriában a 49’es obeliszk őrei győzedelmeskedtek, akik az 1848-as piski csata emlékművét, a csárdát és obeliszket vették védelmükbe.
Őket követik az Eötvös örökösei, akik saját iskolájuk épületét ismertették meg mindenkivel, illetve a HATSZEG csapat, amely a Gyimesbükki Vasútállomás épületével foglalkoztak az utóbbi hónapokban.
Forrás: Maszol.ro





